Rota

7 Nisan 2016’da Bandırma’dan başladığımız ekolojik çiftlikler turumuz boyunca toplamda 4 çiftlikte gönüllü olarak çalıştık. 3000 kilometre yol yapıp, 35 bin metre tırmanarak 20 şehri aştık. Bu sürenin yaklaşık 9 haftası bisiklet üzerinde, 6 haftası çiftliklerde, 4 haftası İstanbul’da verdiğimiz molada, 3 haftası Çamlıhemşin yaylalarında geçti. 9 haftalık yolculuk süresince 5 geceyi couchRail, Warmshowers gibi konaklama ağları sayesinde bulduğumuz evlerde, 2 geceyi hastalık sebebiyle ismi bile olmayan bir otelde (:, çoğu geceyi ise doğada kamp atarak geçirdik.

Tur boyunca bir kez yorgunluktan bayılmak üzereyken Arnavutköy’den Eminönü’ne belediye otobüsüne bindik. Yenice – Karabük arası tünelleri aşmak için de kamyonlara otostop çektik. Ülgen’in bisikletinin emektar çamurluğu Çanakkale’de, arka göbeği ise Çamlıhemşin’de kırılmak suretiyle tura veda etti. Aşağıdaki haritadan gerçekleşen rotayı inceleyebilirsiniz.

Ekolojik Bisiklet – Rota

İlk durağımız İzmir’in Bayındır ilçesine bağlı olan Marmariç Permakültür idi. Randevumuz 15 Nisan’daydı. Marmariç’te 15 gün boyunca gönüllü olarak çalışıp oradan İzmir’in kuzeyindeki İmece Evi‘ne geçtik. Burada yine bir 15 günlük çalışma bizi bekliyordu. Daha sonra yolumuz Kaz Dağları’na doğru uzandı. Durağımız şehirden kaçıp Bayramiç’e yerleşen ve bir seneyi aşkın bir süredir kendi yaptıkları çuval evde yaşayan Ödül-Ferzan çiftiydi. Bayramiç’e doğru ilerleyip Balıkçı Mustafa’nın Yeniköy Çiftliği‘nde 10 gün geçirdik. 10 Haziran’da ise Kızıltepe Permakültür‘e geçtik. Bir haftamızı burada geçirdikten sonra kuzeye doğru çıkıp İğneada’daki Longoz Ormanları Milli Parkı’na ulaştık. Temmuz’da İstanbul’da verdiğimiz molanın ardından Karadeniz boyunca pedallayarak Çinçiva köyüne ulaştık. Kaçkar Dağları Milli Parkı dahilindeki yaylaları bu defa yürüyerek dolaştık ve turu yine burada 23 Eylül 2016 günü noktaladık.